Co je to aromaterapie ?

10.11.2022

Aromaterapie se považuje za druh alternativní medicíny, kde se uspořádaně používají rostlinné látky známe pod názvem esenciální oleje, které pozitivně působí na náladu, kognitivní funkce a k ošetření nebo prevenci nemocí. Jakožto obecná medicína se zaměřuje na specifické nemoci, tak aromaterapie nabízí celkovou léčbu osoby a pomáhá naše přirozené schopnosti regulovat, vyrovnat, léčit a udržovat.

Esenciální oleje jsou čistě přírodní produkty, které tělo vstřebává vmasírováním do kůže nebo se vdechují jejich vůní. Limbický systém v mozku, kde se nachází centrum emocí, paměti a sexuálního vzrušení, dostane signál vyvolaný vybraným aromatem. To je důvodem, proč esenciální oleje tak působí na naší náladu a stav mysli.

pexels mareefe 672051 1

Když se esenciální oleje vstřebají do těla, pomáhají zničit bakterie a viry, ale také podporují imunitní systém a díky tomu jsme odolní vůči nemocem. Některé z vybraných olejů pomáhají zlepšovat cirkulaci a tím efektivně odplavují toxiny, jiné mají kladný vliv na obranyschopnost a tvorbu nových buněk. Všechny esenciální oleje mají odlišný charakter a aroma a tím se specifikují svými účinky. Práce aromaterapeuta je uměním vytvořit kombinace jednotlivých olejů pro individuální potřeby každého klienta.

Jak použít oleje

 1. Inhalací, neboli vdechnutím – je to nejrychlejší způsob, jak dostat aroma do krve.
 2. Několik kapek oleje nakapejte na kousek látky a přiložte k nosu, vdechujte.
 3. Připravte si misku s horkou vodou a přidejte jednu či dvě kapky oleje, přiložte zakrytou hlavu ručníkem a vdechujte alespoň 5 minut.

Použijte aroma lampu, do které dáte trochu vody s třemi kapkami oleje, zapalte čajovou svíčku a nechte provonět místnost.

Při použití oleje k masáži nebo do koupele jej musíte zředit za studena lisovaným rostlinným olejem (olivový nebo mandlový). Do koupele se smíchá esenciální olej s mořskou solí.

Esenciální oleje mají několik možností obsahů a každá přírodní látka působí na něco jiného.

Např. Anýz – efektivně ovlivňuje trávicí trakt a má protikřečové účinky

 • Bazalka – je vhodná na nervové zklidnění, při úzkostech a bolestech hlavy
 • Borovice – proti nachlazení a rýmě
 • Černý pepř – snižuje horečku, napomáhá zmírnit bolesti břicha
 • Eukalyptus – je velmi účinný při všech dýchacích potížích, pomáhá hojit rány a silně desinfikuje vzduch
 • Hřebíček – proti celkové slabosti a svalovému vypětí
 • Jasmín – podporuje srdeční činnost, navozuje optimismus


Moje další články

  Odesláním automaticky souhlasíte se zpracováním údajů a s podmínkami zásady ochrany os. údajů.